Homepage Slideshow
slide00002.jpg
slide00001.jpg
slide00003.jpg
slide00004.jpg
slide00005.jpg
Подмярка 4.2. Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти
1.1. физически лица;
1.2. юридически лица;
1.3. групи на производители.
2. Предприятия:
2.1. физически лица;
2.2. юридически лица;
2.3. пазари на производители регистрирани съгласно Закона за стоковите борси и тържища.
Кандидати земеделски производители, който отговарят на определението за „малко стопанство“ няма да бъдат подпомагани по мярката.
Подпомагане ще се предоставя за избрани първични производствени сектори свързани с преработката/маркетинг на продукти, описани в Приложение І на Договора за функциониране на Европейския съюз и памук.
1.Мляко и млечни продукти, включително яйца от птици,
2.Месо и месни продукти,
3.Плодове и зеленчуци, включително гъби,
4.Пчелен мед,
5.Зърнени, мелничарски и нишестени продукти,
6.Растителни и животински масла и мазнини,
7.Технически и медицински култури, включително маслодайна роза и билки,
8.Готови храни за селскостопански животни,
9.Гроздова мъст, вино и оцет,
10.Производство на енергия чрез преработка на растителни и животински продукти с изключение на биомаса от рибни продукти.
БП на всички кандидати, които изпълняват критериите за допустимост ще бъдат оценени. За всички проекти с икономически обосновани БП ще бъде направена селекция, следвайки приоритетите по мярката и чрез даване на приоритет на посочените по – горе кандидати.
Допустими за подпомагане са проекти, които покриват минимален брой точки в резултат на селекцията по критериите за оценка определени от Комитета по наблюдение.
Инвестициите, обект на подкрепа, следва да са свързани с:
Подкрепата ще бъде насочена към закупуване и изграждане на инвестиции, свързани с:
Материални инвестиции:
Нематериални инвестиции:
1. Общи разходи свързани със съответния проект за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Общите разходи по проекта не могат да надхвърлят 12 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта. /Съгласно Раздел 8.1/;
2. Разходи за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта”;
3. Закупуване на софтуер;
4. Разходите свързани за достигане съответствие с международни признати стандарти, само в случаите, в които същите част от общ проект на кандидата:
5. Разходи за въвеждане на добри производствени практики, системи за управление на кчеството и подготовка за сертификация в предприятията.
Изпълнението на приоритетите, включени в мярката, ще бъде постигано с целеви приеми и критерии за оценка, чиято тежест ще бъде определена в националното законодателство.
Бизнес плановете на всички кандидати, които изпълняват критериите за допустимост, ще бъдат оценени. За всички проекти със задоволителни бизнес планове ще бъде направена селекция, следвайки приоритетите по мярката и чрез даване на приоритет на посочените по-горе кандидати.
Размерът на финансовата помощ се увеличава с 10% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи в следните случаи:
Максималното комбинирано подпомагане за един бенефициер е не повече от 90% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Помощта по мярката за инвестиции, свързани с преработка и/или маркетинг, се отпуска в съответствие с общите правила за държавна помощ в случаите на преработка на продукти от Приложение І в продукти извън Приложение І.
Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е в рамките на 15 000 евро.
Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат за периода на прилагане на Програмата е в рамките на 3 000 000 евро.
Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат за интегриран проект за периода на прилагане на Програмата е в рамките на 3 000 000 евро.
Максималният размер на допустимите разходи за проекти, представляващи колективни инвестиции представени от 6 до 10 производители за периода на прилагане на Програмата е в рамките на 4 000 000 евро.
Максималният размер на допустимите разходи за проекти, представляващи колективни инвестиции представени от над 10 производители и/или групи/организации на производители за периода на прилагане на Програмата е в рамките на 5 000 000 евро.
Общите правила за държавна помощ по подмярката се прилагат за инвестиции в преработка/ маркетинг на продукти от Приложение I в продукти извън Приложение I.
Авансово плащане се предоставя при изпълнение на следните условия:
Финансовата помощ е в размер на 50 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи и 40% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи за големи предприятия по смисъла на Закона за МСП.
Размерът на финансовата помощ се увеличава с 10 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи в следните случаи:
Максималното комбинирано подпомагане за един бенефициент е не повече от 90 % от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.
Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)
Контакти:
България,
гр. Добрич, пк 9300
ул. „България“, № 3
тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626
факс: +359 (58) 605 760,
e-mail: dabs_bg@yahoo.com,
agroinfo.project@gmail.com
Интернет страница: