FACEBOOK

Последни новини

МЯРКА 1

Подмярка 1.1. Професионално обучение и придобиване на умения

 Бенефициери:

Организации, които предоставят трансфер на знания чрез курсове за обучение и семинари

 За подпомагане за организиране на курсове и на семинари могат да кандидатстват:

  •  висши училища,
  • професионални гимназии,
  • центрове за професионално обучение.

Обучаващите организации трябва да имат право да провеждат обучение в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина, горското стопанство, хранителните технологии , биотехнологиите, хидрология и климатология. За подпомагане за организиране само на семинари могат да кандидатстват научни институти или опитни станции в областта на селското стопанство или горите.

Условия за допустимост на бенефициерите

За провеждане на курсове за обучение организациите трябва да отговарят на едно от следните условия:

  •  да са висше училище, акредитирано по Закона за висшето образование и да имат актуални акредитации за обучение по минимум едно от професионалните направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“, “Животновъдство“ „Ветеринарна медицина“, „Горско стопанство“, „Хранителни технологии“, „Биотехнологии“, „Науки за земята“. За конкретните курсове за обучение по част от професия да имат съответстващи акредитирани специалности;
  •   да са професионална гимназия или център за професионално обучение по Закона за професионалното образование и обучение и да имат право да обучават по професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623„Горско стопанство”, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“. За конкретните курсове за обучение по част от професия да имат право да обучават по специалности от съответната професия.

Специфично допълнително условие, в допълнение към предходните условия, за  организациите, които провеждат специализираните курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника:

  • да имат валидно разрешително от Министъра на земеделието и храните по Наредба №12 от 22 април 2009 г. за условията и реда за придобиване и отнемане на правоспособност за работа със земеделска и горска техника.

 Специфично условие за научните институти или опитни станции в областта на селското стопанство или горите за организиране само на семинари:

  •   трябва да са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките, Закона за горите.

 Допустими дейности

По подмярката се подпомага организирането и провеждането на курсове за обучение и семинари в областта на селското стопанство и горското стопанство.

Курсовете за обучение са специални занятия с разработена учебна програма за постигане на конкретни цели на обучението за допустимите целеви групи. Курсовете могат да бъдат краткосрочни – с продължителност 30 учебни часа, дългосрочни – с продължителност 150 учебни часа, и специализирани – с продължителност 100 часа, за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника. Учебната програма на курсовете се разработва от обучаваща организация като учебна програма по част от професия от Списъка на професиите за професионално образование и обучение (ПОО) по всички професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623 „Горско стопанство”, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“. В учебната програма на курсовете се предвижда задължително практическо обучение. Учебната програма за специализираните курсове за придобиване на правоспособност за работа със земеделска и горска техника се разработва в съответствие с националното законодателство. В учебните програми на курсовете в контекста на основната тема на курса  ще се включват задължително минимум 10 % от часовете по въпросите на смекчаване на последиците от изменението на климата и адаптиране към него, опазване на околната среда и  представяне на иновации. Ще се дава приоритет на курсове, в учебната програма на които е увеличен задължителният минимум часове по пресечните цели.

 Семинарите са тематични срещи, на които се разглеждат и обсъждат конкретни теми. В зависимост от съдържанието на програмата и предвидените теми, продължителността на семинарите може да бъде 8 учебни часа или 18 учебни часа. Ще се дава приоритет на семинари с продължителност 18 часа по теми, свързани с изпълнение на включените в мярка 10 и в мярка 11 дейности и приоритетни теми за подмярката, конкретизирани в обхвата на приоритетните области.

 Допустими разходи

  •  Разходи за организирането и предоставянето на обучението.
  •  Разходи за път, настаняване и дневните командировъчни на участниците в обучението.
  •  Разходи за инвестиции.

 Всички разходи се изплащат на бенефициера по подмярката. При възстановяването на разходите ще се прилага система на ваучери. Ваучерите ще бъдат за всяка допустима дейност по подмярка 1.1. както следва:

 За курс 150 часа - 1 987 евро за един обучаем;

За курс 100 часа - 1 385 евро за един обучаем;

За курс 30 часа - 583 евро за един обучаем;

За семинар 8 часа -  280 евро за един обучаем;

За семинар 18 часа - 386 евро за един обучаем.

Принципи на оценка

Критериите за оценка ще се базират на следните принципи и характеристики:

За всяка дейност – курс или семинар -  ще се извършват следните оценки,  с тежест на точките по низходящ ред:

Оценка на темата и учебната програма в съответствие на включените в мярката приоритетни области от приоритетите на ЕС за развитие на селските райони;

Оценка на специфичния професионален опит на лекторите, които провеждат обучението;

Оценка на методите и формите на обучение (онагледяване, казуси или практическо обучение).

Общата оценка на един проект се оформя от средната оценка от всички включени в проекта дейности - курсове или семинари. Определя се минимален брой точки, който трябва да бъде постигнат за всеки курс или семинар за да бъде квалифициран за подкрепа. В случаите на проект само с една дейност,  полученият брой точки при оценката на тази дейност се прилага за класиране на проекта за финансиране.

 Критерии за оценка

Критерии за оценка на организацията:

Да притежава подходящ капацитет, чрез който ще предоставя трансфер на знания за изпълнение на техните ангажименти под формата на квалификация на персонала и редовно обучение, което означава изпълнение на поне едно от следните условия:

  •  Организацията има валидна акредитация по Закона за висше образование за професионални направления, специфично посочени в мярката;
  •  Организацията има валиден лиценз да извършва професионално обучение или има право, дадено от Министъра на образованието и науката да извършва професионално образование по Закона за професионалното образование и обучение по професии от професионални направления, специфично посочени в мярката;

Организацията има право да извършва научна или научно-приложна дейност по специалните закони – Закон за Българската академия на науките, Закон за  Селскостопанската академия, Закон за горите.

 Критерии за оценка на всяка дейност – курс или семинар:

  • темата и учебната програма съответстват на включените в мярката приоритетни области от приоритетите на ЕС за развитие на селските райони;
  • лекторите, които провеждат обучението, имат специфичен професионален опит в провеждане на обучение в областта на земеделието или горите или са с докторска степен или са хабилитирани в област „Аграрни науки и ветеринарна медицина“;
  • базата за провеждане на обучението е оборудвана със съвременни средства и са предвидени форми за онагледяване или практическо обучение.

Интензитет на помощта

Максималният интензитет на помощта е 100 %.

Суми и размер на помощта

За курс 150 часа - 1 987 евро за един обучаем;

За курс 100 часа - 1 385 евро за един обучаем;

За курс 30 часа - 583 евро за един обучаем;

За семинар 8 часа -  280 евро за един обучаем;

За семинар 18 часа - 386 евро за един обучаем.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1101507

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.