FACEBOOK

Последни новини

Мярка 1

Подмярка 1.3. Краткосрочен обмен на опит в управлението на земеделски и горски стопанства и посещения на земеделски и горски стопанства

Бенефициери

Организации, които предоставят трансфер на знания чрез посещение на земеделски стопанства

Условия за допустимост на бенефициерите

Организациите трябва да отговарят на едно от следните условия:

ü  да са висше училище, акредитирано по Закона за висшето образование и да имат актуални акредитации за обучение по минимум едно от професионалните направления „Растениевъдство“, „Растителна защита“, “Животновъдство“, „Ветеринарна медицина“, „Горско стопанство“, „Хранителни технологии“, „Биотехнологии“;

ü  да са професионална гимназия или център за професионално обучение по Закона за професионалното образование и обучение и да имат право да обучават по професии от професионални направления 621 „Растениевъдство и животновъдство“, 623 „Горско стопанство”, 541 „Хранителни технологии“, 640 „Ветеринарна медицина“.

ü  да са научни институти или опитни станции, които извършват научни изследвания и научно обслужване в областта на селското стопанство или горското стопанство или околната среда или биотехнологиите или хранителните технологии и да са организации по Закона за Селскостопанската академия, Закона за Българската академия на науките, Закона за горите.

ü  да са неправителствена или браншова организация с предмет на дейност в областта на селското стопанство или в областта на горското стопанство или в областта на опазване на околната среда или в областта на водите.

Допустими дейности

По подмярката се подпомага  организирането и провеждането на посещения на земеделски стопанства.

Посещенията на земеделски стопанства са дейности по организиране на групи от земеделски стопани и провеждане на посещения на земеделски стопанства с цел запознаване с конкретен проблем или начин на изпълнение на дадена работа и обмяна на опит между участниците в областта, например на:

ü  биологичното земеделие, използване на поливна техника и технологии с нисък разход на вода;

ü  използване на енергоефективна земеделска техника и технологии за обработка на почвата и за прибиране на реколтата;

ü  използване на странични продукти, отпадъци и остатъци и други нехранителни суровини;

ü  технологии, техники и съоръжения за подобряване на съхранението и прилагането на оборски тор и въвеждане на нисковъглеродни практики за преработка на оборски тор.

Посещенията на стопанства трябва да са насочени към методите и/или технологиите за устойчиво селско и горско стопанство, диверсификацията на стопанствата, участието на стопанствата в къси вериги на доставки, разработването на нови възможности за стопанска дейност и на нови технологии, както и повишаването на устойчивостта на горите.

Изпълнението на дейностите може да се извършва по следните начини: В стопанство, избрано за нуждите на обмяната на опит се извършва демонстриране на практиките и обектите, които са предмет на обмяната на опит, от представител на обучаващата организация или представянето се извършва от собственика или управителя на стопанството.

Продължителността на посещенията на земеделски стопанства е еднодневно.

Съдържанието на схемите обхваща следните елементи:

  1. Кратка учебна програма с тема, цели и задачи на посещението на стопанството за обмяна на опит;
  2. Обосновка на избраното стопанство за посещение във връзка с учебната програма;
  3. Описание на стопанството и конкретните практики или обекти, които ще се представят при посещението;
  4. Теми за дискусия с участниците в посещението и обмяната на опит.

Изборът на стопанството се обосновава в проекта на обучаващата организация, като подробно се описват задачите, практиките и обектите за представяне при посещението. Посещенията трябва  да са фокусирани в един тематичен проблем, като се прилага методът „преподаване-учене“ – стопанинът, собственик на стопанството, в което се прави посещението, представя и демонстрира пред земеделските стопани, участващи в посещението, практическа дейност или техника или оборудване с помощта на водещ от обучаващата организация. Предвижда се дискусия с участниците в посещението и обмяна на опит.

Допустими разходи

Разходи за организирането на трансфера на знания чрез посещения на стопанства.

Разходи за път, настаняване и дневните командировъчни на участниците в посещенията на земеделски стопанства.

Бенефициентите по подмярката получават безвъзмездна помощ, която се отпуска под формата на стандартни разходи с размер на сумата  257 евро за един обучаем.

Всички разходи се изплащат на бенефициента по подмярката. При възстановяването на разходите ще се прилага система на ваучери. Ваучерите ще бъдат за посещение на земеделски стопанства по подмярка 1.3. В националното законодателство по мярката ще се предвиди максимален брой ваучери за посещение на земеделско стопанство за един земеделски стопанин за една година.

Принципи на оценка

Критериите за избор ще се базират на следните принципи и характеристики:

За всяка дейност ще се извършват следните оценки, с тежест на критериите по низходящ ред:

Оценка на темата на учебната програма за съответствие с приоритетни теми, посочени по всяка приоритетна област, които са свързани с пресечните цели и са конкретизирани за подмярката в обхвата на приоритетните области на ЕС за развитие на селските райони;

Оценка на опита на организацията в изпълнение на подобни дейности;

Оценка на условията за провеждане на посещенията на стопанства и обмяна на опит;

В случаите на проекти с повече от една дейност посещение на стопанства се оценява учебната програма на всяка дейност и оценката се оформя като средна от получените оценки. Ще се определи минимален брой точки за класиране на проектите за подпомагане.

Критерии за оценка

Критерии за оценка на организацията:

ü  организацията е извършвала обучение на земеделски производители чрез курсове, семинари, индивидуално обучение и други подобни форми;

ü  организацията е организирала подобни дейности в областта на земеделието или горите от типа на обмяна на опит, открити дни, организиране на научно-практически конференции и кръгли маси, участие в изложби, участие в международни проекти с подобна тематика;

ü  персоналът на организацията, ангажиран с предмета на дейност, е преминал обучение или е повишил квалификацията си чрез курсове за повишаване на квалификация или е с магистърска или докторска степен, или е хабилитиран.

Критерии за оценка на всяка демонстрационна дейност:

-      темата съответства на включените в мярката приоритетни области от приоритетите на ЕС за развитие на селските райони;

-      управителят на стопанството, в което се извършва посещението, има специфичен професионален или практически опит в областта на земеделието;

-      условията в стопанството, в което се извършва посещението, съответстват на темата.

Интензитет на помощта

Максималният интензитет на помощта е 100 %.

Суми и размер на помощта

Максималният размер на помощта за един бенефициер за периода на прилагане на програмата е 50 000 евро.

Бенефициентите по подмярката получават безвъзмездна помощ, която се отпуска под формата на стандартни разходи с размер на сумата  257 евро за един обучаем.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1101701

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.