FACEBOOK

Последни новини

Мярка 6

Подмярка 6.1. Стартова помощ за млади земеделски производители

Бенефициери

  •     Земеделски производители:
  •  физически лица;
  •  еднолични търговци;
  •  ЕООД.

Условия за допустимост на бенефициерите

  • Да са регистрирани като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители;
  • Икономическият размер на стопанството да е в границите между 8 000 и 16 000 СПО (СПО - стандартен производствен обем означава стойността на продукцията, която отговаря на средната стойност за даден район за всеки един земеделски продукт). Всяка земя, която се взима предвид при определяне на първоначалните минимални СПО да е с представен документ за собственост и/или договор за аренда/наем с минимален срок от 5 години;
  • Да са на възраст от 18 до 40 години (без да са ги навършили) към датата на подаване на молбата за подпомагане;
  • Да имат съответните професионални умения и познания, които да бъдат доказани: завършено средно образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или средно икономическо образование със земеделска насоченост; и/или завършено висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или висше икономическо образование със земеделска насоченост; и/или удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за професионална квалификация в областта на селското стопанство;
  • Тяхното стопанство да отговаря на определението за създаване на стопанство (описано по-долу);
  • Са предложили бизнес план за развитие на дейностите в стопанството.

Определение за създаване на стопанство

Създаването на стопанството е период, в който се отчитат следните събития: началото на създаването, период на кандидатстване за подпомагане по подмярката и край на създаването на стопанството. Събитията се определят както следва:

За начало на създаване на стопанство се има предвид едно от следните събития, което е настъпило първо:

  • регистрация за първи път като земеделски стопани по Закона за подпомагане на земеделските производители;
  • започване на отглеждане на животни в собствен/нает животновъден обект;
  • стопанисване на земя с цел производството на земеделска и животинска продукция.

Кандидатите могат да заявят подпомагане не по-късно от 18 месеца, считано от датата, на която е стартирало създаването на стопанството.

За край на създаване на стопанството се счита коректното изпълнение на заложените в бизнес плана дейности, инвестиции и цели и подаването на втора заявка за плащане.

Допустими дейности

  • Помощта по тази подмярка ще се предоставя на млади земеделски  производители на възраст под 40 години към момента на подаване на заявлението, които притежават съответни професионални умения и компетенции.
  • Младият земеделски производител се счита за такъв, когато установява за пръв път земеделско стопанство в качеството на ръководител на стопанството.
  • Помощ по мярката ще се отпуска на млади земеделски производители, на които в бизнес плана се предвижда да отговарят на изискванията за действащ земеделски стопанин по смисъла на член 9 от Регламент (ЕС) № 1307/2013 в рамките на 18 месеца от датата на установяване.

Допустими разходи

  • Закупуване на движими дълготрайни материални активи (машини, съоръжения, оборудване или специализирани транспортни средства).
  • Закупуване, строителство, модернизиране на недвижими дълготрайни материални активи.
  • Закупуване на селскостопански животни.
  • Закупуване на земя за земеделска дейност.
  • Създаване и/или презасаждане, и/или възстановяване на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия.

Подпомагането се предоставя само при представен бизнес план.

Плащането на последната вноска се извършва само при коректно изпълнение на бизнес плана.

Критерии за оценка

Критериите целят да гарантират насочване на помощ съобразно установените потребности и заложените цели. Критериите се основават на анализа и на практиката от прилагането на Програмата за развитие на селските райони (2007-2013) и осигуряват съответствие и допълняемост с други стратегически документи. Чрез критериите се цели и подпомагане на проекти с по-висока добавена стойност, създаващи нови работни места, както и намаляването на регионалните диспропорции в социално-икономическото развитие.

В процеса на оценка проектите се класират и се дава приоритет на:

  • Проекти, които се изпълняват от бенефициенти, които имат завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство, ветеринарната медицина или икономическо образование със земеделска насоченост;
  • Проекти, които се изпълняват в сектор „Животновъдство”;
  • Проекти, които се изпълняват в сектор „Плодове и зеленчуци”;
  • Проекти на млади фермери, чиито стопанства са в процес на преход към биологично производство или са преминали към биологично производство на земеделски продукти и храни по смисъла на Регламент на Съвета (ЕО) № 834/2007 от 28 юни 2007 г. относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти и за отмяна на Регламент (ЕИО) 2092/91;
  • Проекти на млади фермери, които създават заетост и нови работни места=

В процеса на оценка проектите на млади земеделски стопани, които не са събрали минималният брой точки няма да бъдат одобрени за подпомагане.

Комитетът за наблюдение на програмата ще одобри критериите за подбор, точките за всеки критерии, както и минималния брой точки, над които дейността ще бъде одобрена за финансиране.

Суми и размер на помощта

Общият размер на помощта не може да надвишава 25 000 евро на бенефициер.

Условия на плащане

Изплащането на помощта става на два пъти под формата на единична премия:

Първо плащане – изплащат се до 12 500 евро след одобрение на заявлението за подпомагане;

Второ плащане – изплаща се до 12 500 евро само при коректно изпълнение на всички заложени в бизнес плана дейности, инвестиции и цели.

Финансовата помощ за първо и/или второ плащане може да бъде допълнително лимитирана на база секторни показатели за съответното стопанство.

Младият земеделски  производител не е допустим за второ плащане, ако:

  • земеделското стопанство не е постигнало съответствие със съществуващите стандарти на Общността до 24 месеца от създаването му;
  • всички инвестиции, основните дейности и цели, предвидени в бизнес плана, не са изпълнени към момента на прегледа на бизнес плана;
  • не е покрил изискванията за професионални умения и познания в рамките на 36 месеца от момента на вземане на решение за отпускане на помощта;
  • не е изпълнил всички заложени в бизнес плана дейности, инвестиции и цели към периода на проверка.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1090152

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.