FACEBOOK

Последни новини

Мярка 6

Подмярка 6.2. Стартова помощ за неземеделски дейности

 

Бенефициери

  • Земеделски производители
  • Микропредприятия, регистрирани като еднолични търговци или юридически лица по Търговския закон, Закона за кооперациите или Закона за вероизповеданията.
  • Физически лица, регистрирани по Закона за занаятите.

Условия за допустимост на бенефициерите

Бенефициерите трябва да имат седалище или съответно постоянен адрес за физическите лица на територията на селски район.

Проектите и кандидатите трябва да отговарят на следните условия:

  • Подпомаганата дейност да се извършва в селски район;
  • Дейностите, за които се кандидатства не са извършвани от предприятието до момента на подаване на заявлението за подпомагане;
  • Кандидатът трябва да представи разработен бизнес план за новата дейност, който да показва икономическа жизнеспособност;
  • Дейността не оказва отрицателно влияние върху околната среда;
  • Инвестициите в производство на електроенергия от биомаса не се подпомагат по подмярката, ако те не произвеждат най-малко 10% топлинна енергия от общо произведената енергия;
  • Стопанството на кандидати – земеделски стопани, които не са микропредприятия  трябва да има стандартен производствен обем над 8 000 евро;
  • Изпълнението на бизнес плана трябва да започне в срок до 9 месеца от решението за отпускане на помощта;
  • При производство на биоенергия (включително биогорива) суровините от  зърнени и други богати на скорбяла култури, захарни култури, маслодайни култури, както и суровини, които могат да се използват за фуражи се ограничават до 20%.
 

Ограниченията от 20% не се прилагат за отпадъчни продукти от тези култури, които не се използват за фуражи.

Подпомагат се проекти за обновяване или изграждане на места за настаняване с до 20 помещения за настаняване.

Допустими дейности

Предоставя се подпомагане за стартиране на нови неземеделски дейности в селските райони. Дейностите трябва да са нови за предприятието или лицето, което получава подпомагането. Неземеделските дейности могат да включват:
  • Дейности за развитие на туризъм (изграждане и обновяване на туристически обекти, развитие на туристически услуги);
  • Производство или продажба на продукти, които не са включени в Приложение 1 от Договора за създаване на Европейската общност (независимо от вложените продукти и материали);
  • Развитие на услуги във всички сектори (например: грижи за деца, възрастни хора, хора с увреждания, здравни услуги, счетоводство и одиторски услуги, ветеринарни дейности и услуги базирани на ИТ и др.);
  • Производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за собствено потребление;
  • Развитие на занаяти (включително предоставяне на услуги, свързани с участието на посетители в занаятчийски дейности) и други неземеделски дейности.

 

 

Недопустими дейности

  • Не се предоставя финансова помощ за изграждане и обновяване на туристически обекти и туристически услуги в курортни комплекси и населени места по черноморското крайбрежие и в планинските курорти с развит масов туризъм. Населените места с развит масов туризъм и курортните комплекси са посочени в Приложение към подмерки 6.2 и 6.4.
  • Проекти, с включени инвестиции за производство енергия от ВЕИ се подпомагат, ако не надхвърлят необходимото количество енергия за покриване на потребностите на предприятието.
  •  Проекти за производство на биогорива и течните горива от биомаса се подпомагат при условие, че отговарят на критериите за устойчивост, определени в чл. 37-40 от Закона за енергията от възобновяеми източници (например: не са отглеждани върху терени с голямо значение за биоразнообразието, с високи въглеродни запаси, не са добити от суров материал, отглеждан на земя, която е била торфище, водят като резултат при потреблението на произведените от тях биогорива и течни горива от биомаса до намаляване на емисиите на парникови газове, са отглеждани в съответствие с чл. 38 Закона за енергията от възобновяеми източници).

С цел по-ефективно прилагане на програмата Управляващият орган, след консултации с Комитета за наблюдение, ще може да ограничава вида на допустимите дейности за определени приеми (целеви приеми).

 

В рамките на подмярката не се финансират дейности, които водят до осъществяване на селскостопанска дейност или резултата от дейността е продукт, включен в Приложение I на Договора за функциониране на Европейския съюз. Не се предоставя финансова помощ за хазарт, финансови услуги, голф, сектори и дейности, определени за недопустими в Регламент (ЕС) № 1407/2013 на Комисията от 18 декември 2013 година относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за продажба.

Допустими разходи

Начална помощ за нови неземеделски дейности в селските райони.


Разходите трябва да са в съответствие с бизнес плана и могат да включват:

а) изграждане, придобиване, включително чрез отпускането на лизинг, или подобренията на недвижимо имущество;

б) закупуване, включително на лизинг, на нови машини и оборудване до пазарната стойност на активите;

в) общи разходи, свързани с разходите по буква „а“ и „б“, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти, хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост;

г) нематериални инвестиции: придобиване и създаване на компютърен софтуер и придобиване на патенти, лицензи, авторски права и марки;

д) текущи разходи.

Най-малко 30% от разходите в бизнес плана са предвидени за разходите от „а“ до „г“.

Критерии за оценка

  • Дейности за развитие на занаяти, социални и здравни услуги;
  •  Подпомагането ще се фокусира върху най-бедните райони (Северозападен и Северен централен район);
  • Проекти за развитие на селски, еко и културен туризъм и др. алтернативни форми на туризъм;
  • Кандидати, регистрирани като тютюнопроизводители;
  • Проекти в секторите, посочени в т. „Мерки по създаване на нови предприятия и стимулиране на предприемачеството“ от Националната стратегия за насърчаване на малките и средните предприятия (например: компютри, оптика и електроника; автомобили и други превозни средства; метални изделия; печатарска промишленост; информационни технологии).
  • Създаване на заетост.

Ще се финансират дейности, които при оценката получават минимален брой точки.

Комитетът за наблюдение на програмата ще одобри критериите за подбор, точките за всеки критерий, както и минималния брой точки, над които дейността ще бъде одобрена за финансиране.

 

Суми и размер на помощта

Подпомагането се предоставя под формата на фиксирано плащане, което не надвишава 25 000 евро.

Условия на плащане

Плащането се извършва чрез две плащания, представляващи първо плащане в размер на 15 000 евро – до 3 месеца от сключване на договор и второ плащане при изпълнението на бизнес плана, но не по-късно от петата година и не по-рано от третата година .

Второто плащане, в размер на 10 000 евро, се извършва, ако кандидатът е извършил всички инвестиции, основните дейности и е постигнал целите, предвидени в бизнес плана и е създадено най-малко едно работно място (включително самонаемане).

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1096881

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.