FACEBOOK

Последни новини

Мярка 9 Учредяване на групи и организации на производителите

Бенефициери

Групи и организации на производители, които отговарят на  определението „малки и средни производители“ и са официално признати до края на 2020 г. въз основа на бизнес план.

Допустими дейности

ü  Създаване на групи и организации на производители в областта на селското производство и горския сектор.

ü  Адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членове, които са членове на такива групи или организации.

ü  Съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро.

ü  Установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите.

Други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.

Условия за избор

За да бъде допустима за признаване и подкрепа групата или организацията на производители трябва да отговаря на следните условия:

-      да бъдат групи или организации на производители, за постигане на една от целите на мярката;

-      да бъдат регистрирани в Търговския регистър съгласно Търговския закон или съгласно Закона за кооперациите на Република България;

-      групата да има минимум четири членове;

-      организацията да има минимум шест члена;

-      членовете на групата на производители всяка година трябва предлагат на пазара продукция на стойност не по-малко от 25 000 лева;

-      членовете на организацията всяка година предлагат на пазара продукция на стойност не по-малко от 50 000 лева

-      членове на групата или организацията могат да бъдат физически лица, еднолични търговци или юридически лица (с изключение на юридическите лица с нестопанска цел), които са регистрирани в ИСАК, и/или са регистрирани като земеделски производители по реда на Наредба № 3 от 29 януари 1999 г. като производители на такива земеделски продукти, за които организацията кандидатства за признаване;

-      членовете на групата или организацията трябва да са производители на земеделски продукти, за които групата кандидатства за признаване и подпомагане;

-      членове на група или организация на производители, която вече е била финансирана, няма да бъде допустима за финансиране в случай, че участва или се премества в друга група или организация от същата сфера

-      производител (физическо или юридическо лице) може да бъде подпомаган за всеки земеделски продукт като член само на една група или организация на производители;

-      производител на два или повече земеделски продукти може да бъде член на различни групи или организации на производители за всеки земеделски продукт;

-      при вземане на решения в организации на производители, регистрирани по Търговския закон, всеки член може да притежава не повече от 40 % от правото на глас.

-      да има разработен бизнес план за период от 5 години;

-      да изработи учредителен акт (дружествен договор/устав), както и вътрешни правила за работа на групата или организацията

Групите или организациите на производители могат да бъдат членове на оперативни групи, които се определят като такива в контекста на прилагането на Европейското партньорство за иновации (EИП).

ДФЗ-РА извършва проверки на правата на глас и дяловете, включващи проверки на самоличността на физическите и юридическите лица, притежаващи дялове на членовете на групата или организацията  на производители, които от своя страна са юридически лица.

При определяне на процента от правото на глас се прилагат разпоредбите за свързани предприятия и предприятия партньори съгласно чл. 4 от Закона за малки и средни предприятия.

Допустими сектори

Помощ ще бъде отпускана на групи и организации на производители, чийто членове произвеждат следните животински или растителни продукти:

•          Зърнено-житни култури;

•          Медицински и етерично-маслени култури;

•          Зърнено-бобови култури;

•          Технически култури, с изключение на тютюн;

•          Картофи;

•          Мляко;

•          Месо;

•          Мед;

•          Биологично произведени продукти;

•          Винено грозде;

•          Яйца;

•          Плодове;

•          Зеленчуци.

Бизнес планът трябва да включва поне:

•          резюме на плана;

•          информация за групата или организация на производителите

•          описание на началното състояние на групата или организацията включително размер на обработваема земя, отглеждани земеделски култури и животни,  местоположение, настоящо състояние на материалните активи (оборудване, машини, помещения за отглеждане на животните, други производствени сгради и т.н.)

•          описание на концепцията за развитие на земеделската дейност на групата или организацията включително:

 - специфичните резултати и цели за развитието на дейностите на групата/организацията;

- описание на планираните резултати към края на 5-та година.

Дейностите, заложени в бизнес плана трябва да са постигнати в рамките на 5 години след учредяването на групите или организациите на производители, определени за подпомагане.

Допустими разходи

За да бъде допустима за признаване и подкрепа групата или организацията на производители в бизнес плана си трябва задължително да планира една или повече от следните дейности:

Адаптиране към пазарните изисквания на продукцията и производството на членовете на такива групи или организации;

Съвместно пускане на стоки на пазара, включително подготовка за продажби, централизация на продажбите и доставки за купувачи на едро;

 Установяване на общи правила за информация за продукцията, в частност за прибиране на реколтата и наличностите;

Други дейности, които могат да се осъществяват от групи и организации на производителите, като изграждането на умения за стопанска и търговска дейност и организацията и улесняването на иновационните процеси.

Недопустими разходи

Обединяването на вече съществуващи групи и/или организации на производителите не е допустимо.

Критерии за оценка

В процеса на оценка проектите на групите или организациите на производители се класират и се дава приоритет на:

-      Проекти, които се изпълняват в сектор „Животновъдство”

-      Проекти, които се изпълняват в сектор „Плодове и зеленчуци”

-      Проекти, в които 50% от членовете на групата или организацията на производителите е съставена от млади фермери;

-      Проекти, в които 50%  от членовете на групата или организацията на производителите са подпомогнати по Подпрограмата за малки стопанства;

      Проекти, в които е заложено обмяната на опит и обучения допринасящи за по-доброто използване на природните ресурси, околната среда, иновациите и климата.

 В процеса на оценка проектите на групите или организациите на производители, които не са събрали минималният брой точки няма да бъдат одобрени за подпомагане.

Комитетът за наблюдение на програмата ще одобри критериите за подбор, точките за всеки критерии, както и минималния брой точки, над които дейността ще бъде одобрена за финансиране.

Интензитет на помощта

Максималният интензитет на помощта е 100%.

Суми и размер на помощта

Финансовата помощ е под формата на фиксирано годишно плащане, отпускана за не повече от пет последователни години от датата, на която групата или организацията на производителите е призната. Размерът на помощта за всяка група или организация на производителите е не повече от 100 000 евро за всяка една година. Подпомагането трябва да бъде намаляващо.

Условия на плащане

Последното плащане се извършва при условие, че има коректно изпълнение на представения и одобрен бизнес план.

През първата година финансовата помощ може да бъде изплатена на групата или организацията на производителите, изчислена на база средна годишна продадена продукция от нейните членове през трите години, предхождащи включването им в групата или организацията.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1089699

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.