FACEBOOK

Последни новини

Мярка 10

Подмярка 10.1. Плащания за ангажименти, свързани с агроекологията и климата

Подмярка 10.1.2. Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи с орнитологично значение

Дейност:  Поддържане на местообитанията на защитени видове в обработваеми земи с орнитологично значение

Бенефициери

*        Земеделски стопани (физически и юридически лица и еднолични търговци), регистрирани в ИСАК.

Допустими разходи

-      Бенефициентите по дейността трябва да преминат агроекологично обучение - семинари с продължителност 18 часа или демонстрационни дейности с минимална продължителност 3 дни  по мярка 1 на ПРСР. За бенефициенти, които вече имат  предоставен документ за преминато обучение или документ, удостоверяващ наличие на опит по мярка 214 „Агроекологични плащания“ от ПРСР 2007 – 2013 г., не се изисква повторно преминаване на обучението;  

-  Бенефициентите по дейността поемат ангажимент да водят дневник (регистър) на стопанството за всички земеделски дейности, извършвани в земеделските земи, предмет на поетото 5 годишно задължение;

Земеделските стопани могат да изберат едно от следните  направления:

  1. Поддържане на местообитания на зимуващи гъски и Ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение
  2. Поддържане на местообитания на Царски орел  и Египетски лешояд в обработваеми земи  с орнитологично значение

Земеделските стопани могат да изберат да  прилагат една от следните дейности от направление ”Поддържане на местообитания на зимуващи гъски и Ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение”:

  1. Засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитания на зимуващи видове гъски на минимум 50% от заявените по дейността площи;
  2. Засяване и отглеждане на минимум 50% есенни зърнено-житни култури и минимум 30% царевица  от заявената по дейността площ  в местообитания на червеногушата гъска;
  3. Земеделските стопанин поемат ангажимент да не прибират реколтата от зърнено-житни култури преди 31 юли в площи с местообитания на ливадния блатар (Circus pygargus).
  4. Земеделските стопани могат да изберат да  прилагат следната дейност от направление „Поддържане на местообитания на Царски орел  и Египетски лешояд в обработваеми земи  с орнитологично значение”:
  5. Превръщане на обработваеми земи, които са местообитания на Царски орел (Aquila heliaca) или Египетски Лешояд (Neophron pernopterus) в постоянно затревени площи.

Условия за допустимост

  • Земеделските стопани по дейността трябва да са регистрирани в ИСАК и да обработват обработваеми земи, попадащи в обхвата на земеделските земи с ВПС.
  • Минималната площ за участие в мярката е 0,3 ха.
  • Всички бенефициенти по мярката трябва да спазват задължителните стандарти, установени  съгласно гл. I на дял ІV от Регламент 1306/2013, минималните изисквания по отношение на минералните торове и продуктите за растителна защита и други задължителни изисквания, установени с националното законодателство или определени в Приложение 2 на програмата. И за площите, заявени за подпомагане, съответните базови  изисквания, посочени в Приложение 1. В случай на изменения или промени в съответните задължителни стандарти, условията и изискванията за получаване на агроекологични плащания ще бъдат приведени в съответствие. Ако бенефициентът не приема тези изменения, задължението му се прекратява и, в съответствие с чл. 48 на Регламент (ЕС) № 1305/2013, няма да се изисква възстановяване на плащанията.

      Във връзка с чл. 47, на Регламент 1305/2013 одобрената за подкрепа площ  по направление ”Поддържане на местообитания на зимуващи гъски и Ливаден блатар в обработваеми земи с орнитологично значение” може да не е една и съща..

      Във връзка с чл. 47, на Регламент 1305/2013 одобрената за подкрепа площ може да варира до 10%, но не по-малко  от минимално определената площ за съответно агроекологично направление през периода на прилагане на поетото задължение. В този случай бенефициентът няма да връща предоставената помощ и ще получава агроекологични плащания за намаления размер на земята за оставащия период за изпълнение на задължението.

Суми и размер на помощта

Подпомагането се предоставя под формата на годишни плащания на хектар

      За засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитания на зимуващи видове гъски на минимум 50 % от заявените по дейността площи – 81,59 евро/ха;

      За превръщане на обработваемите земи, които са местообитания на Царски орел или Египетски лешояд, в постоянно затревени площи- 278 евро/ха;

      За засяване и отглеждане на есенни зърнено-житни култури в местообитания на червеногушата гъска – 103,68 евро/ха;

      За прибиране на реколтата след 31 юли в площи с гнезда на ливадния блатар (Circus pygargus) - 109,93 евро/ха.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1101409

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.