FACEBOOK

Последни новини

Мярка 15

Подмярка 15.2. Подпомагане за запазване и поддръжка на горски генетични ресурси

Бенефициери

-      Държавни институции, отговорни за управлението на горските генетичните ресурси

-      Научни институти и университети с компетентност относно горските генетични ресурси

Условия за допустимост

      Кандидатите трябва да представят план за изпълнение на проекта за период от 5 години в случаите на създаване на семепроизводствена градина и клонова колекция и 7 години за нуждите на генната банка

      Планът за изпълнение трябва да съдържа цели, описание на дейностите и предвидените инвестиции

      Всички дейности по запазването на генетичното разнообразие е свързано само с дървесни видове, които са местни за България

      Държавните институции, отговорни за управлението на горските генетични ресурси, които изпълняват дейности, свързани със създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции, изпълняват проекти само в териториалния обхват, определен в устройствения правилник на институцията.

      Разходи за закупуване на високопроходими автомобили са допустими само за нуждите на генната банка и са пряко свързани със събирането на горски репродуктивен материал, като за периода на изпълнение на програмата се подпомага закупуването само по един високопроходим автомобил за всяко от специализираните териториални звена, отговорни за управлението на горските генетичните ресурси.

      Не се подпомагат като самостоятелен проект дейности, включващи единствено информационни дейности, инвестиции и дейности по обмяна на информация и опит с други държави-членки

      По настоящата подмярка не се предоставя подпомагане за дейности, финансирани от Рамковата програма на ЕС за научни изследвания и иновации.

Допустими дейности

I. Допустими са дейности по опазване на горските генетични ресурси, които са свързани с:

1. “ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от различни произходи на местните дървесни видове.

2. “ex situ” съхранение чрез попълване и поддържане на колекция от семена от горскодървесни и храстови видове в генна банка и база данни.

ІІ. За целите по т.І са допустими и следните дейности:

1. Инвестиции за определяне, добив, съхранение и производство на горски генетични ресурси

2. Обмяна на информация и опит с компетентни организации от други държави-членки в областта на горските генетични ресурси

3. Разпространение на информация във връзка с проекта

Условия за избор

      Проекти относно „ex situ” съхранение чрез попълване и поддържане на колекция от семена от горскодървесни и храстови видове в генна банка и база данни.

      Проекти относно“ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от сухоустойчиви дървесни видове.

      Проекти относно“ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от устойчиви на пожари дървесни видове.

      Проекти относно“ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от редки и ценни дървесни видове.

      Проекти относно“ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от застрашени от генетична ерозия дървесни видове.

      Проекти относно“ex situ” съхранение чрез създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции от основни дървесни видове от автохтонни популации.

Допустими разходи

ü  Използване на подходящи семена/фиданки със сертифициран/доказан произход за създаване на производствени градини за опазване и развъждане на редки дървесни видове и храсти като бряст или устойчиви сортове ясенови насаждения лъжник (странджански дъб), планински явор и горскоплодни видове за производството на семена и събирането им.

ü  Разходи за определяне на източници, събиране, преработка и добив на горски репродуктивни материали

ü  Разходи за производство на фиданки за създаване на семепроизводствени градини и клонови колекции

ü  Разходи за създаване, попълване, отглеждане и поддържане на семепроизводствени градини и клонови колекции, включително тяхното ограждане

ü  Разходи за командировъчни (пътни, дневни, квартирни), свързани определяне на източници и добива на горски репродуктивни материали

ü  Разходи за разработване и закупуване на специализиран софтуер в областта на генетичните ресурси, както и разработване и поддържане на интернет сайт

ü  Разходи за разпространение на резултатите от проекта – създаване на интернет сайт, печатни материали, семинари

ü  Разходи за обмяна на информация и опит с компетентни организации от други държави-членки в областта на горските генетични ресурси

ü  Разходи за инвестиции за целите на проекта, включително и чрез финансов лизинг, на нови специализирани машини и прикачен инвентар, техника, оборудване и съоръжения; лабораторно оборудване и апаратура и свързаните с тях химикали и консумативи за нуждите на генната банка.

ü  Разходи за закупуване на високопроходими автомобили.

Критерии за оценка

Избираемите проекти ще бъдат класирани според следните критерии за оценка:

-      големината на площта, с която се поемат ангажименти за запазване и поддръжка на горски генетични ресурси, като приоритет ще се дава на по-голямата площ;

-      брой на дейностите за запазване и поддръжка на горски генетични ресурси, които ще прилагат от един бенефициер, като приоритет ще се дава на по-високия брой.

Интензитет на помощта

Подпомагането по тази подмярка ще бъде 100% от общите допустими разходи по проекта.

Суми и размер на помощта

Бюджетът на тази подмярка е в размер на левовата равностойност на 1 500 000 евро. Процентът на съфинансиране от ЕЗФРСР е 75 %.

Минималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по проекта, е левовата равностойност на 2 000 евро.

Максималният размер на общите допустими разходи, за които се кандидатства по проект, е левовата равностойност на 350 000 евро в случаите, когато се отнася за генна банка, и 150 000 евро в случаите, когато се отнася за семепроизводствени градини и клонови колекции.

Допустимо е авансово плащане в размер до 50% от общия размер на одобрената финансова помощ, в случай, че е предвидено по проекта.

Търсене

Пон Вт Сря Чет Пет Съб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Анкета

Беше ли полезна информацията, поместена в страницата?
Откъде купувате хранителните продукти за Вашето домакинство?
От къде се информирате за отворените/текущите мерки за подпомагане по Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.?

Посещения

1095345

Направете запитване

Свържете се с нас

Сдружение „Добруджанско аграрно и бизнес училище“ (ДАБУ)

Контакти:

България,

гр. Добрич, пк 9300

ул. „България“, № 3

тел.: +359 (58) 655 620, +359 (58) 655 626

факс: +359 (58) 605 760,

e-mail: dabs_bg@yahoo.com,

agroinfo.project@gmail.com

Интернет страница:

http://agroinfo.dabu-edu.org

http://dabu-edu.org/

Намерете ни във Facebook

Намерете ни в Youtube

Copyright (c) 2016 DABS All rights reserved.